Kategorie

REKLAMA

Elektronika dla Psów i Kotów

Akcesoria Logopedyczne.

Czym kierować się przy zakupie mikrosłuchawki?

Każdy klient stojący przed zakupem mikrosłuchawki powinien wiedzieć, że produkty te dzielą się na dwie podstawowe grupy. 

Przedstawicielami pierwszej są słuchawki analogowe wykorzystywane głównie amatorsko. Cechują się one korzystnym współczynnikiem cena/jakość. 
Do drugiej grupy należą słuchawki cyfrowe (w nazwie "digital"), odróżniające się krystalicznie czystym dźwiękiem i całkowitą redukcją szumów
 

Mikrosłuchawki cyfrowe kierowane są głównie do profesjonalistów, dla których są one narzędziem codziennej pracy.

Dość częstym ostatnio zjawiskiem jest też nabywanie tego typu słuchawek przez melomanów pragnących w ukryciu posłuchać  muzyki w godzinach pracy.
 
Oczywiście podstawową cechą różnicującą obie grupy jest jakość dźwięku, która w najprostszych słuchawkach indukcyjnych (model "eco") odbiega znacznie od standardu cyfrowego. Modelami pośredniczącymi pod tym względem między obiema grupami są słuchawki z systemem "squelch off". Są to słuchawki analogowe wyposażone w przetwornik odpowiadający za redukcję szumów (Sensa, QDC).
 

Następnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest zasilanie.

Słuchawki z racji różnych rozmiarów zasilane są różnymi bateriami. Najmniejsze modele mikrosłuchawek wykorzystują głównie baterie srebrowe sr416sw, które zapewniają ok. 10 godzinny czas pracy.
Słuchawki zasilane baterią powietrzną A10 oferują 100 i więcej godzin rozmów. Niestety słuchawki zasilane bateriami A10 charakteryzują się zdecydowanie większymi rozmiarami.
Pamiętać należy też o tym, że baterie powietrzne zużywają się cały czas nawet po wyłączeniu słuchawki. 
 

Ważną sprawą dotyczącą zakupu mikrosłuchawki jest kwestia posiadanego przez nią systemu zabezpieczenia przeciw-woskowinowego.

Najtańsze urządzenia nie posiadają żadnej ochrony. Głośnik w takich przypadkach jest zupełnie nie osłonięty przed wilgotnym środowiskiem kanału słuchowego, co ma odzwierciedlenie w częstych awariach tego typu słuchawek. Sprzedawcy w celach czysto marketingowych używają nagminnie określenia "filtr tubowy". Tuba a raczej tulejka w takich słuchawkach jest jedynie częścią głośnika i nie pełni żadnej roli ochronnej.
Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest system wymiennych filtrów przeciw-woskowinowych, który minimalizuje częsty problem uszkodzenia słuchawki przez woskowinę, pot czy kurz.
Za każdym razem kiedy słuchawka zostanie zanieczyszczona wystarczy samodzielnie wymienić miniaturowy filtr, przy użyciu załączonego aplikatora.
 

Czynnikiem rzutującym na stopień kamuflażu jest rozmiar słuchawki.

Część osób, a zwłaszcza kobiet posiada stosunkowo wąski kanał słuchowy co skutkuje brakiem możliwości pełnego ukrycia słuchawki. Najgorsze pod tym względem są słuchawki zasilane bateriami A10 które determinują wielkość obudowy. 
Mikrosłuchawkami, które zostały zaprojektowane z myślą o takich przypadkach są słuchawki "Slim" które ze względu na swoją małą średnicę oraz budowę klinowatą zapewniają wpasowanie do najciaśniejszego kanału słuchowego.
 

Jak się okazuje średnica i kształt słuchawki mają również spore znaczenie dla głośności dźwięku.

Wynika to z faktu, iż węższą słuchawkę można ulokować bliżej błony bębenkowej, a po drugie w dalszej części kanału słuchowego skóra ściślej przylega do jego ściany, przez co trudniej o przytkanie otworu słuchawki.

 

Nowości